PREVIEW: Potential title decider in Newborough, in-form Deeping seek fourth straight win
Newborough moved back to the top last weekend (August 5) with a little help from the weather. While the Bulls were beating Orton Park by three wickets, Stamford were getting washed out at Waresley seconds. Andrew Gilbert (3-25) and David Cooper (40) were Newborough’s top performers in a match reduced to 35 overs a side.
Market Deeping seek a fourth straight Lincs Premier Division win of the season tomorrow (noon) and they should get it at home to relegation-threatened Grimsby.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdCambs Division One leaders Ketton are at Eaton Socon, while second-placed Ramsey have a tricky game at Saffron Walden.
WEEKEND FIXTURES
Saturday, August 12
Northants League
(Noon) Premier Division - Geddington v Oundle, Peterborough Town v Brixworth.
(1pm) Division Two - Earls Barton v Peterborough Town 2nds.
(1pm) Division Three - Oundle 2nds v Wollaston 2nds.
(1pm) Division Four - Oundle 3rds v Bowden 2nds.
Lincs Premier Division
(Noon) - Lincoln v Bourne, Market Deeping v Grimsby, Spalding v Alford.
Cambs League
(12.30pm) Division One - Eaton Socon v Ketton, Godmanchester v Wisbech, Nassington v March, Saffron Walden v Ramsey.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad(12.30pm) Division Two - Great Shelford v Castor, Ufford Park v Cambridge St Giles.
South Lincs League
(1pm) Premier Division - Boston 2nds v Stamford, Bourne 2nds v Market Deeping 2nds,
(1pm) Division One - Baston v Billingborough 2nds, Moulton Harrox v Timberlands.
(1pm) Division Two - Long Sutton 2nds v Graves Park, Spalding 3rds v Pinchbeck.
Hunts League
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad(1pm) Division One - AK 11 v Eaton Socon, Orton Park v Burghley Park, Ramsey 2nds v Waresley 2nds, Southill Park v Hampton, Stamford Town v Newborough.
(1pm) Division Two - Bharat Sports v Barnack, Peterborough Town 3rds v Nassington 2nds.
(1pm) Division Three - Biggleswade v Orton Park 2nds, Burghley Park 2nds v Upwood, Hampton 2nds v Huntingdon 2nds, Ramsey 3rds v Falcon.
(1pm) Division Four - Castor 2nds v Bretton, Ketton 2nds v Ickwell 2nds, King’s Keys v Kimbolton 2nds, Werrington v Newborough 2nds.
Sunday, August 13
Minor Counties Championship
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdEastern Division - Cambs v Staffs (three days at Wisbech Town CC), Lincs v Herts (three days at Cleethorpes CC).
Rutland League
(1pm) Division One - Bourne v Ketton, Nassington v Wisbech, Oundle v Grantham, Peterborough Town v Market Deeping, Stamford v Bourne.
(1pm) Division Two - Castor v Ufford Park, King’s Keys v Burghley Park, Uppingham v March, Weldon v Uffington, Whittlesey v Newborough.
(1pm) Division Three East - Werrington v Nassington 2nds.
(1pm) Division Three West - Medbourne v Easton-on-the-Hill.
(1pm) Division Four East - Newborough 2nds v Whittlesey 2nds, Uffington 2nds v Spalding, Ufford Park 2nds v Castor 2nds.
Division Four West - Barton Seagrave v Peterborough Town 2nds, Hampton 2nds v Weldon 2nds, Laxton v Bourne 2nds, Sawtry v Huntingdon.
Hunts League
(1pm) Division Five - St Ives v Sheikh 11.